Umundurowanie i wyposażenie w korpusie szeregowych

 

 ZASADNICZE UZBROJENIE I WYPOSAZNENIE STRZELCA PIECHOTY

 Widoczny plik graficzny pichodzi z folderu  Mława 1939-2010 i jest autorstwa znanego grafika pana Wróbla. Do podstawaowych rzeczy w jakie musi zaopatrzyć się rekonstruktor sa

należą:

1. Mundur Sukienny lub lniany wz 36.:

     a) bluza mundurowa;

     b) spodnie polowe ( nie bryczeszy czy  karwasze)

     c) owijki krótkie

     d) koszula lniana biała.

 2. Buty krótkie podkute ( w miare możliwosci) ;

 3. pas główny wz. 31;

4. bagnet z żabką;

5. Saperka w ramce;

6. hełm wz. 31;

7. rogatywka polowa wz 37;

8. chlebak wz.31;

9. torba na maskę wz. 32;

10. ładownice trójkomorowe systemu mausera.;

11. manierka wz.38;

12.  menażka ;

13. niezbednik;

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis poszczególnych elementów umundurowania i Uzbrojenia:

 

Mundur polowy  wz.36

W działalności wykorzystujemy mundur sukienny i lnniany ( drelichowy) wz. 36. Nie jest jednak wymagane posiadanie 2 kpl. munduru. Osoba która  w pełni angażuje się w nasza działalnośc po pewnym czasie posiada obydwa warianty ze względu na wygodę użytkowania. Mundury kupujemy i szyjemy we własnym zakresie. Zakup sukna lub drelichu z uszyciem własnym stanowi troche więcej niz połowa ceny munduru od producenta.

 

wz 36 lancier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Mundur wz.36 produkcji Lanciera , foto ze strony producenta.

Podaje producentów umundurowania :
Firma Hero - Poznań - http://www.hero-collection.com.pl/content/index.html

Lancier - Piastów - http://www.properfekt.net/lancier/mkawaleryjskie.html
Yanik - Bydgoszcz - http://www.1939.pl/militaria/yanik/index.html
Miszka - Witkowice - http://www.kawaleriaczarnecki.pl/dane_kontaktowe.html
Frankowski - Poznań -http://www.historical-uniforms.com/

 

 

Hełm wz 31

Podstawowy hełm piechoty we wrzesniu 1939r. wprowadzony do uzbrojenia od roku 1932.W naszej działalności wykorzystujemy skorupy oryginalnych  hełmów wz 31 które nie posiadaja farby i są popękane. Zdobycie czerpu tego hełmu nie stanowi problemu na portalach aukcyjnych lub targach staroci, dużo z nich jest tez wposiadaniu ludnosci z  rejonach walk 1939 r. 

wz31 1

 

 

 

 

Rys.1  Oryginalny Hełm wz 31 , z prawej strony były destrukt hełmu wz.31 po odnowieniu przez autora.

( zdjęcie ze strony z Wielkiej Encyklopedii Uzbrojenia: http://www.weu1918-1939.pl/index.html)

Czapka polowa wz 37( lub wz 35)

Zasadniczo używanym nakryciem głowy jest czapka wz 1937 ale czapka wz 1935 jest także dopuszczalna, w naszej grupie popularne są także furażerki wz.23 . Powyższe artykuły można kupić na stronach wskazanych przy mundurze wz 36 a także uszyć w krawców z nami współpracujacych. 

 

rys. 2. Zdjęcie czapek polowych wz 37 i wz 35 ze strony stowarzyszenia pasionatów munduru i pamięci: http://spmip.mojeforum.net/temat-vt406.html

 

Maska pgaz wz 32.

 Część twarzowa maski przeciwgazowej wz. 32 produkowana była w dwóch odmianach:
z płótna koloru khaki, pokrytego od wewnątrz guma oraz całkowicie gumową.
Okulary były mocowane inaczej niż w masce RSC. Pochłaniacz połączony jest z maską za pomocą gumowej rury łączącej. Maskę podtrzymywały na głowie, gumowe, o regulowanej długości paski. Do maski była przymocowana płócienna taśma , przy pomocy której można było zawieścić maskę na szyi. Maskę noszono w sztywnej torbie brezentowej zamykanej klapą, do której z tyłu u góry był przyszyty brezentowy pasek nośny o regulowanej długości. W środku torba miała przegrodę na pochłaniacz. Na dnie przegrody wykonano drucianą podporę.
Tak jak wspomniałem maski się różnią i tak:
pierwszy podział wynika z ich przeznaczenia -maski przeznaczenia ogólnowojskowego długa rura -oznaczane na części twarzowej i torbach wz 32/dl oraz dla broni pancernej , załóg pojazdów itp wz 32/kr.
Drugi podział to czasokres ich produkcji - maski z początku lat 30 tych wykonywane byly z zielonej gumy, część twarzowa obciągnięta płótnem bawełnianym , torba z zielono-szarego brezentu [tak jak wspomniałem na początku]. Maski tej odmiany zawsze oznaczane W.W.S.P.
W drugiej połowie lat 30 zrezygnowano z bawełnianego płótna na części twarzowej, używając do produkcji gumy barwy szaro-brunatnej, która po latach bardzo ciemnieje do barwy wręcz czekoladowej także pochłaniacze do tych masek maja kolor czekoladowy. Zmieniła się nieznacznie torba - nieco wyższa i węższa niz wersji wcześniejszej, oczywiście w większości wypadków brezent w kolorze ochronnym o odcieniu musztardowym , choć spotyka się czasem torby o różnych odcieniach zieleni. oznaczenia tych masek to WSP .
Torba do masek wz 32/kr posiadała prosty system karabińczyków pozwalających na noszenie torby na wysokości piersi podczas prowadzenia pojazdu.
Maski produkowane w 3 rozmiarach - M, S,D
Zakłada się ją z lewego ramienia na prawy bok.

W rekonstrukcji nie wykorzystujemy masek oryginalnych wz 32 ze względu na ich znikomą ilość i dużą wartość historyczną. Do kopi torby na maskę można włożyc maską typu powojennego z bardzo podobnym pochłaniaczem od maski Typu " słoń" oraz czarną rurą. Bardzo wygodna tu maską jest maska MSC podobna kształtem do wz.32. Maski powojenne dostepne sa w naszych zapasach.

 

Chlebak wz.33

Chlebak do kupienia jedynie na aukcjach internetowych jako replika lub wyrabiany przez nas samodzielnie. Koszt zakupu ok.120 zł.  

 

Manierka wz 38.

Inrormację na temat Manierki zaczęrpnieta ze strony zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Ladoej obrony Wybrzeża i jej GRH - 2 mps z Gdyni:  http://2mps.ksu.pl/grh/index.php

Manierka o pojemnośći 0,8 litra.
Charakteryzuje się szeroką szyjką, przez którą do wnętrza mieściła się łyżka, gdyż manierka spełniała dodatkowe funkcje kubka i menażki.
Gładka, wklęsła po jednej stronie zamykana nakrętką z uszczelką korkową lub gumową, z drugiej strony wypukła, perforowana.
Nakrętka była mocowana do manierki za pomocą łańcuszka, a łańcuszek do uchwytu przy szyjce manierki.
Manierkę dopinano do chlebaka za pomocą stalowego karabińczyka przymocowanego do skórzanego noszaka, noszak posiadał również długi skórzany przypinany pasek do noszenia manierki przez ramię na prawy bok.
Produkowana przez F.W.A.B, "Światowid", Hucie "Ludwików" w Kielcach.
Na nakrętce zawsze umieszczano numer patentowy- 26727. Sam napis był bity różnymi czcionkami.

Zasadniczo używamy manierek powojennych które posiadaja różne uszczelki pod korkiem. jednak że jest to nadal wyrób bardzo dostepny takze w oryginale można używać także oryginału.

 

Rys. 3 Oryginalna manierka wz 38. 

 

Menażka wz. 23/31

Dla potrzeb rekonstrukcji wykorzystujemy menażki wzoru z lat sześdziesiątych różniące się tym że, są z aluminium. Należy pamiętać o mniejszym denku menażki . a oto menażka "uwrześniowiona":

   

 Saperka z pokrowcem (ramką)

Dla potrzeb rekonstrukcji wykorzystujemy saperek LWP które sa do kupienia bez większego problemu. Koszt to ok.25-30 zł. Saperkę z piercieniem nalezy jednak dociąć do kształtu ramki , gdyz kształ saperki z II RP jest inny od typowej saerki kupowanej obecie. Ramkę( pokrowiec) wykonuje p. Miączyński z Mławy. Koszt ramki ok.70 zł.

 

Ładownice systemu Mauser.

Podobnie  jak w przypadku pozostałych rzeczy skórzanych ładownice trzójkomorowe szyte od podstaw zamawiamy u p. Arka Miączyńskiego. Koszt ładownic 300 zł. Nie akceptujemy ładownic zszywanych z ładownic Mosina.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe wyposażenie i uzbrojenie

Karabin mauser 98a

W wyniku ustaleń traktatu wersalskiego Polsce przypadło wyposażenie fabryki broni w Gdańsku. Fabryka ta była producentekarabinów systemu mausera. Stało się więc oczysistym że posiadając maszyny i dokumentację broni uznawanej wówczas za nowoczesną postanowiono wznowić produkcję karbinów Mauser 98. Po przewiezieniu wyposażenia fabryki wznowiono tą produkcję w Warszawie gdzie produkowano w/w broń pod oznaczeniem mauser 98 a. W wyniku zmian w organizacji produkcji powstał także karabinek mauser wz 29 będący polską modyfikacją karabinu M 98 a do produkcji którego po kilkuletniej przerwie także powrócono.

79 pułk piechoty dopiero w okresie poprzedzajacym wojnę został przezbrojony z broni typu francuskiego na nowoczesne systemy uzbrojenia( w tym w karabin M 98 a)

W SRH 79 pp posługujemy się karabinkiem wz 98 w wersji pierwszowojennej wykonanej jako odlew w orginalnej kolbie. Odlewy zamka i lufy są obecnie ogólno dostepne na portalach aukcyjnych i nawet już w wersji z ruchomym zamkiem. Kolby sa do zakupienia także na targach militariów i stoiskach w czasie imprez historycznych.

 

Karabinek wz 29

Drugim wariantem wyposazenia w broń strzelecka jest adaptacja karabinka M 98 K BOY do wygladu wz 29. w tym przypadku pozbywamy się kolby z broni ASG i osadzamy żelazo w kolbie czeskiej wz.24 lub kupujemy surową kolbę wz 29 na rynku. W przypadku kolby czeskiej należy ją upodobnić do modelu wz.29. Ten model ma wazną zaletę - posiada ruchomy zamek a ponadto na komorze jego własciciel wygrawerował coś takiego:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bagnet

Do rekonstrukcji uzywamy bagnetów produkcji  polskiej do karabinów systemu Mausera. Może być to wz.24, 28,29. koszt ok.400 zł choć czasami uda się kupić dużo taniej.

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.Współpracują z nami

Losowe zdjęcie

Facebook

Husaria przed pałac