Publikacja o 79pp już w sprzedaży


rsz 120171210 183036

 

 

 

 

 

 

Ciekawa publikacja choćby ze wzgledu na zdjecia w niej zawarte. Wsród nich są i te z roku 2017r. ukazujacye dzisjejszy stan słonimskich koszar. Ponadto już okładka intryguje - widoczny zołnierz z pasmi na magazynki do BARa. Polecam :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Groby pułkowe

 

 1 listopada to dzień w którym wspominamy zmarłych - naszych bliskich z rodziny ,

znajomych ale także pamiętamy o  poległych obrońcach Naszej Ojczyzny- POLSKI.

Jest to ważny dzień dla mnie gdyż, wiąże się ze wspomnieniem o moim ojcu,

które ma także aspekt patriotyczny. Pamiętam że, jako małe dziecko zostałem

razem z moim bratem zabrany przez ojca  po mszy na cmentarzu,

na spacer z dwoma niezapalonymi zniczami w inną nieznaną nam część cmentarza.

stanęliśmy przed starą płytą nagrobną z napisem: GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA.

 

Register to read more...

17 wrzesnia 1939 - Pamiętamy

17 września 1939 roku skończył się pewien okres w naszej historii. Był to poczatek końca polskich kresów - wielowiekowej kultury i tradycji . Dziś już nie ma Baciarów, Poleszczuków...... Pozostały mogiły na całym wschodzie , wypalone domy na Wołyniu i katorga , Katyń, Miednoje i Charków. Pamiętamy o tym co się stało gdyż Słonim przestał być wówczas Polskim a w Baranowiczach i  Słonimiu  nie ma defilad żołnierzy 20 DP....polskiej 20 DP.

Bitwa pod Sarnową Górą 1920r.

 

Dla wielu z nas wojna 1920r. jest czymś odległym, mało znanym, nie mającym nic wspólnego z dniem dzisiejszym. Tak jednak nie powinno być.  To właśnie bitwy tej wojny ukształtowały wschodnie granice państwa polskiego po 123 latach niewoli i obroniły bardzo młodąniepodległość. Skutki wojny polsko-bolszewickiej były dalekosiężne , określono ją jako 18 bitwędecydującą o historii świata. Częścią tej bitwy były boje pod Sarnowa Górą i na ziemi ciechanowskiej. Późniejsze takie wydarzenia polityczne takie jak: Pakt Ribentrop-Mołotow, 17 września 1939r, Katyń, wywózki na Syberię , Linia Curzona, nowy kształt polityczny w Europie były właśnie jej wynikiem.Znaczenie bitwy pod Sarnową Górą  podkreślono w całym czynie zbrojnym tej wojny i znalazło odzwierciedlenie na płytach Grobu Nieznanego Żołnierza. To tu przyszły Naczelny Wódz Polskich sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Władysław Sikorski zatrzymuje północne zgrupowanie armii bolszewickich chcących odciąć Warszawę od Północy.Prześledźmy więc ciąg wydarzeń które zmieniły obraz tej ziemi i pozostawiły na nim piętno do dnia dzisiejszego.

Register to read more...

wpomnienie o o jednym człowieku i pułku

  Przy okazji V Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą poznałem osobiscie Pana Mirosława WIDLICKIEGO z Warszawy. Ojciec Pana Mirosława -  Jan jest postacią wyjatkową dla historii 79 pułku piechoty. Wyjatkowość ta polega na tym iż, jest on jedną z dwóch osób które służyły w pułku od jego powstania do końca istnienia w 1939 r.

        Historia jet tym bardziej wzruszajaca gdyż, pan mirosław pokazujac zdjecia wskazywał na nich osoby z imienia i nazwiska. Mowil o pułku tak jakby wczoraj  ci wszyscy  ludzi rozeszli sie po spotakaniu. Na zdjeciach które sa w naszym posiadaniu wskazał swego ojca i inne znane muosoby z pułku. Nagle historia ozyła a nieznane twarze zaczeły być znajome. Jakie to wspaniałe uczucie......

Dzis już tego wszystkiego się nie wróci. Pułk nie powstanie, Słonim poza granicami Rzeczypospiltej a tworzący go ludzie dawno zasneli w Bogu.

Polecam ten artykuł wszystkim tym którzy chca poznać naszą historię   a także pokazać że " miłośc żada ofiary" - jak głosi napis na sztandarze lotników polskich w PSZ na zachodzie wykonany w 1942 r. przez nasze rodaczki z tak wówczas umeczonego Wilna. 

Przypominam ten watek dlatego że, tak samo poczułem się kiedy ujrzałem na własne oczy ten sztandar jak i  w przypadku materiałów które przekazał mi pan Mirosław.

Zapraszam do lektury.....

Historia

 

Register to read more...

Ostatnio na forum

No posts to display.Współpracują z nami

Losowe zdjęcie

Facebook

Husaria przed pałac