SRH 79 p. p.

Powstanie Styczniowe 1863 r w naszej tradycji

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Na stronie poświęconej historii ziemi słonimskiej: Kielakowie pl.czytamy: "03.06. 1863 r. na terenie powiatu słonimskiego stoczono jedną z największych potyczek zbrojnych powstania styczniowego; była to bitwa pod Miłowidami. Pod dowództwem Aleksandra Lenkiewicza (ps.Lander) zebrały się tu 800 powstańców z terenu całej Grodzieńszczyzny. Były wśród nich oddziały Franciszka Jundziłła, Gustawa Strawińskiego (ps.Młotek), Feliksa Włodka, księdza Felicjana Łaszkiewicza, Witolda Miładowskiego i Jana Jelskiego. Udało im się odeprzeć wielokrotne ataki dużo liczebniejszych i silniejszych wojsk carskich płk.Bułharyna. Mimo, że powstańcy ustąpili w końcu pola przeważającej sile wroga i wycofali się pod osłoną nocy, udało im się jeszcze przez jakiś czas kontrolować znaczne połacie Grodzieńszczyzny i Polesia. Adiutant naczelnika wojennego pow.grodzieńskiego tak relacjonował przebieg bitwy: Stosownie do miejscowości i sił pułkownik Lenkiewicz urządził przy szose ze strony obozu w lesie zasadzkę(...)Moskale wzmocnieni dwoma świeżymi rotami w pól do 12 uderzyli od Czemioł na 60 naszych postawionych na załamaniu, ci nieliczni wnet ustąpili, a za nimi reszta, skupiając się poza placówką konną. Wnet ksiądz Łaszkiewicz i Sasulicz i część tych, co się skupili za placówką, rozstawili się tamże i ponad drogą do obozu do szose. Wszczął się bój z zajadłością: kosynierowi z księdzem Łaszkiewiczem i Jelskim na czele trzykrotnie odparli Moskali. Tymczasem armaty nieprzyjaciela, ustawione naprzód na wejściu z szose na drogę do obozu ostrzeliwały las, szkodząc więcej swoim, niż naszym.

 Lenkiewicz, odszedłszy zaraz w początku boju z większą częścią naszych naprzód, w zupełnie inną stronę, a następnie do obozu Jundziłła, miał zamiar uderzyć na Moskali znajdujących się na szose, ale wieść, że 10 rot świeżych idzie od Mołowid, zaniechał boju. Wkrótce Moskale odeszli i stanęli o wiorstę. W bitwie nazwanej mołowidzką, a która trwała do wpół do 9 wieczorem, nasi stracili 18, Moskale 240 zabitych, po największej części własnymi kartaczami."

                                                          Milowidy krzyzz i kapliczka.jpg Milowidy kapliczka.jpg

Miejsce bitwy upamiętniono w latach 1930-33, stawiając tam ciekawą kapliczkę, na cokole której umieszczono inskrypcję "22.V.1863. Pokój ich cieniom. Poległym powstańcom 1863 r. - wdzięczni rodacy"
(różnica w datowaniu bitwy, wynika ze stosowania w okresie zaborów dwóch kalendarzy). Naprzeciw kapliczki stoi prawosławny krzyż (na mogile żołnierzy rosyjskich).

Powyzszy zapis potwierdzają także wspomnienia pułkowe które, wskazują opiekę nad miejscami pamięci 1794r.,1831r.,1863 r. Żołnierze 79pp brali udział w odbudowie tych miejsc-pomnikówi do 1939r czynnie się nimi opiekowali.

 

Coś bliżej nas.........

Poniżej zamieszczam wykaz pomników, kwater poległych powstańców na otaczającym nas terenie,ponadtopojedyńcze mogiły znajdują się na cmentarzach w Ciechanowie i Lekowie.

 

Powiat Ciechanowski
Zeńbok:
Kwatera poległych w bitwie powstańców 1863r.
Lekowo:
Kwatera poległych w bitwie powstańców 1863r.
Osiek Górny( gm Gołymin) :
Kwatera poległych w bitwie powstańców 1863r.
Sulerzyż;
Kwatera poległych w bitwie powstańców 1863r.
Rydzewo:
Tablica pamiątkowa bitwy pod Rydzewem 1863r. na budynku dawnego dworu;

 

Powiat Mławski
Mława:
Kopiec pomnik Powstańców styczniowych.
Lipowiec Kościelny:
Kwatera poległych w powstaniu styczniowym 1863r.
Unierzyż:
Kwatera poległych w powstaniu styczniowym 1863r.;

 

Powiat Żuromiński 
Zieluń:
Kwatera- pomnik poległych powstańców styczniowych 1863r. pod Ossówką.
Lubowidz
Kwatera- pomnik poległych powstańców styczniowych 1863r. pod Ossówką.
Poniatowo:
Kwatera- pomnik poległych powstańców styczniowych 1863r. 
Lutocin:
Pomnik powstańców styczniowych 1863r.

 

Powiat Płoński
Sarbiewo:
Kwatera- pomnik poległych powstańców styczniowych 1863r. 
Unieck:
Kwatera- pomnik poległych powstańców styczniowych 1863r. 

W dniu 23 stycznia (poniedziałek) 2017r o godz. 12.00 w Ciechanowie odbedą się uroczystości154 rocznicy wybuchu powstania  pod pomnikiem jednego z naszych bochaterów - Tomasza Kolbego. Jesli znajdziecie czas zachęcam, a jeśli nie to proszę o zapalenie znicza we wskazanych miejscach (niedziela temu sprzyja,i  kto chce się ze mną wybrać - proszę o kontakt).Podobne uroczystosci  planowane sątakże wmławie pod Kopcem Powstania Styczniowego.

 

    

 

 

 

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.Współpracują z nami

Losowe zdjęcie

Facebook

Husaria przed pałac