Żołnierze 79pp odznaczeni Krzyżem Virtuti Militari w 1939r

Czas najwyższy uzupełniać wiedzę w światowej gazecie - Intrnecie (trochę rymu nie zaszkodzi). Dlatego też dziś postanowiłem napisać o odznaczonych żołnierzach naszego pułku w 1939r, najwyższym odznaczeniem bojowym symbolem męstwa, chwały i dumy polskiego żołnierza  - Oderem Virtuti Militari.

 Trochę historii.........

      Order tym "co męstwem zasłużyli się w Polu" został ustanowiony w czasach wojny w obronie Konstytucji 3 Maja 1791r i odrazu tak został znienawidzony przez zdrajców ojczyny że, 29 sierpnia 1792 roku, w Lubomlu, konfederacja targowicka ogłosiła uniwersał zakazujący noszenia i przyznawania orderu pod groźbą surowych kar, włącznie z utratą rang wojskowych, oraz zażądała jego zwrotu. Król Stanisław August Poniatowski wraz z Radą Nieustającą dla złagodzenia gniewu cesarzowej Rosji Katarzyny II rezolucją z 7 stycznia 1794 roku uchylił uchwałę sejmową. Król zabronił noszenia medali i krzyży Virtuti Militari, nakazując ich zwrot w ciągu miesiąca pod groźbą najsurowszych kar kryminalnych!!!.

 

Register to read more...

Subcategories

  • Historia
  • Osoby związane z pułkiem

    Płk Marian TURKOWSKI - Człowiek- legenda, nierozerwalnie zwiazany z Pułkiem. Od poczatku istnienia żołnierz pułku. Poprzez kolejne szczeble dowodzenia zostaje dowódcą pułku. Stanowisko to pełni przez 12 lat. Człowiek bardzo lubiany przez zołnierzy i kadre pułku. Stał się prawdziwym patronem działań w dziedzinie ubogacenia zycia pułkowego i krzewinia polskosci kresów wschodnich. Po wojnie powrócił w szeregi wojska Polskiego. Jednak na krótko. jego zagadkowa śmierc i pochówek z honorami z jednej strony i zakaz ładz posrwienia trwałego pomnika w miejscu ziemnej mogiły sa p[rzykładem jak miwygodnym był człowiekiem dla "Władzy Ludowej".

Ostatnio na forum

No posts to display.Współpracują z nami

Losowe zdjęcie

Facebook

Husaria przed pałac