SRH 79 p. p.

Schron

Jakiś czas temu na jednym z popularnych zagranicznych portali aukcyjnych ukazała się bardzo ciekawa seria zdjęć związanych z bitwą pod Mławą, w tym dwa które osobiście rozpaliły we mnie chęć ich posiadania. Fotografie które znalazły się w moich zbiorach są dość unikatowe ponieważ, przedstawiają schrony bojowe wybudowane przez żołnierzy 20 batalionu saperów pod dowództwem mjr Juliusza Levittoux. Prace budowalne związane z posadowieniem schronów rozpoczęły się w lipcu 1939 roku. W tak krótkim czasie wybudowano ich 49. Do dziś w moim przekonaniu ten ogrom wykonanej pracy, przez zołnierzy 20 batalionu musi pudzic podziw i respekt u potomnych.

Wracając do fotografii, widzimy schron żelbetonowy na dwa ciężkie karabiny maszynowe, pomiędzy którego „uszami” znajduje się nasyp z gruzu ( zapewne produkt uboczny jaki powstał przy budowie schronu), do tej pory uważaliśmy iż były to nasypy ziemne . Zauważyć trzeba, że znaczna cześć schronów nie posiadała takich nasypów ze względu na brak czasu na ich wykonanie. Na schronie nie ma elementów które wskazywałyby na jakiekolwiek próby maskowania. Powyżej strzelnicy tradytorowej widać ogromy ubytek powstały na skutek eksplozji pocisku. Z tyłu fotografii data 4.9 podkreślenie pod spodem Żulinek, czyli tuż po opuszczeniu pozycji mławskiej przez oddziały 20DP.

W najblizszym czasie jeszcze jedno ciekawe zdjęcie, wraz z krótkim opisem.

Łowczówek 1914 na stronach "W Sieci Historii"

 rsz 20171227 191112 

 

W ksiegarniach, kioskach kolejna pozycja prasowa z naszym udziałem. Najnowsza edycja Styczeń 2018 miesięcznika "W Sieci Historii" zachęca do kupna okładką przedstawiającą scenę boju pod Łowczówkiem 1914r. W środku tytułowy artykuł " Herosi z Legionów" opisujacy walki i ich upamietnienie w czasach współczesnych. Mamy w tym swój udział. Polecam i zachecam do zakupu.

 

 

 

 

 

 

Sarnowa Góra 2016

sarnowa 2016

 

Sarnowa Góra 2015

Plakat sarnowa gora-maly

Obchody Powstania Warszawskiego

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej

79 pp

Strzelców Słonimskich

im. Hetmana Lwa Sapiehy       

      oraz

ANDRZEJ PAWŁOWSKI
WICESTAROSTA POWIATU
CIECHANOWSKIEGO


ZAPRASZAJĄ NA


INSCENIZACJĘ EPIZODU
Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO


pt."ZDOBYĆ BROŃ"


Dnia 1 sierpnia 2014roku
ogodz.18.00
przy
Parafii św. Tekli
(Klasztorek)

SARNOWA GÓRA 1920 - 2014

   Sarnowa Góra 1920 17 sierpnia 2014 r.

Zapraszamy Państwa do małej miejscowości w Gminie Sońsk w powiecie ciechanowskim, która ma wielkie znaczenie w naszej historii.

W dniach 16-18 sierpnia 1920 r. doszło na tym terenie do walk oddziałów 5 Armii Wojska Polskiego z oddziałami armii bolszewickiej, które doprowadziły do umieszczenia nazwy Sarnowa Góra na tablicach Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wśród najważniejszych bitew wojny 1920 roku. Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920r. stała się Świętem Wojska Polskiego już w okresie międzywojennym. Obecna jest również w życiu współczesnego Wojska Polskiego, które powróciło do swych korzeni z okresu II Rzeczpospolitej.

Czytaj więcej...

Ostatnio na forumWspółpracują z nami

Losowe zdjęcie

Facebook

Husaria przed pałac